DovolenáDovolená je pro většinu lidí jednou z nejkrásnějších částí roku, na kterou se nejvíce těší. Ať už trávíme dovolenou doma nebo v zahraničí, u moře nebo na horách, vždy to bývají dny na které rádi vzpomínáme. Pokud jde o zahraniční dovolenou, tak mezi tradičně nejoblíbenější turistické destinace patří u Čechů Chorvatsko. Do Chorvatska Češi rádi cestují díky moři a blízké poloze – tato země je pro nás jedním z nejdostupnějších míst, pokud chceme aby naše dovolená byla u moře a nestála moc peněz. Mezi další oblíbené země, kde čeští turisté tráví dovolenou patří také Egypt, Tunisko, Itálie nebo Řecko. Ze vzdálenějších lokalit je pak hodně oblíbené např. Thajsko nebo Karibik. Naopak z těch blízkých míst je samozřejmě oblíbené např. Slovensko, které je vhodné pro ty, co milují hory.

V jakých měsících bývá nejčastěji dovolená čerpána?

Nejčastěji u nás lidé čerpají svoji dovolenou v letních měsících, převážně tedy v červenci a v srpnu. Je to dané hlavně tím, že tyto dva měsíce jsou školní prázdniny a hlavně rodiny s dětmi mají dovolenou vždy v tomto období. Často si ale lidé berou dovolenou i v červnu a září, kdy není tak velký turistický ruch a v některých turistických destinacích není tolik lidí jako v hlavní sezoně. Mnoho lidí oproti tomu dává přednost dovolené v zimě, kdy cestují za teplejším počasím.

Čím lidé z Česka nejčastěji cestují na dovolenou?

Co se týká dopravních prostředků, kterými Češi cestují na svoji dovolenou, tak zatímco u bližších destinací bývá častější cesta osobním automobilem, na delší vzdálenosti se cestuje spíše autobusem nebo letadlem. Dříve si i na delší cesty lidé vybírali spíše autobusovou dopravu, ale v posledních letech – i díky stále nižším cenám letenek a nízko nákladovým společnostem – roste obliba letecké přepravy.

Jaký druh ubytování vybrat pro naši dovolenou?

Vybrat si dovolenou neznamená jen rozhodnout se pro konkrétní místo, kam budeme cestovat, nebo druh dopravy, který zvolíme, ale jednou z důležitých věcí je také rozhodnutí o tom, jaké budeme mít ubytování. Právě úroveň ubytování může hrát nakonec klíčovou roli v tom, jestli nakonec budeme s dovolenou spokojení. Pokud tedy např. cestujeme do zahraničí a plánujeme spát v hotelu, určitě bychom si o něm měli na internetu zjistit co nejvíce informací a přečíst si recenze od turistů, kteří už v něm v minulosti ubytovaní byli, abychom předešli případnému zklamání a nepříjemnému překvapení. K základní orientaci u hotelů sice slouží počet jejich hvězdiček, ale to samo o sobě ještě nemusí zaručovat kvalitu. Jednotlivé hotely se stejným počtem hvězdiček se mezi sebou mohou velmi výrazně lišit a tak je třeba si předem zjistit co nejvíce podrobností. O něco levnější než hotely pak bývají např. rodinné penziony, které jsou velmi oblíbené nejen díky příznivějším cenám, ale i díky příjemné atmosféře. No a pro ty nejméně náročné turisty, kteří si nepotrpí na luxus, ale stačí jim hodně skromné podmínky, jsou pak např. levné hostely, kde seženeme ubytování za velmi nízké ceny.

Dovolená v České republice

Pro mnoho lidí je ideální dovolená přímo v České republice. Má to celou řadu výhod, mimo jiné je to mnohem levnější než dovolená v zahraničí a ušetří se tak hlavně za dopravu. Častější bývá dovolená v Česku spíše v zimních měsících, např. na jarní prázdniny, kdy spousta lidí tráví tuto dovolenou na horách. Mnoho lidí ale tráví v ČR i svoji letní dovolenou – ať už na horách nebo někde jinde v přírodě.

Dovolená na Slovensku

Slovensko je našim nejbližším sousedem a i díky slovenskému jazyku, kterému Češi dobře rozumějí, je právě Slovensko jedním z nejoblíbenějších míst, kde se dá trávit dovolená a to jak v létě tak v zimě. Asi nejlákavějším místem jsou na Slovensku Vysoké Tatry, kde tráví dovolenou velké množství lidí nejen z Česka, ale i z mnoha dalších zemí světa.


Reklama:

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!