Last minute ChorvatskoChorvatsko, dříve nazývané také Jugoslávie, leží mezi střední Evropou a Středomořím s rozlohou 56 538 km² a přibližně 1200 ostrovy a ostrůvky, přičemž největším z nich je ostrov Krk. Chorvatsko bylo a stále je hojně navštěvováno turisty a zejména u nás patří mezi nejoblíbenější cíle naší dovolené 2014. Vyhledáváno je nejen pro svá krásná pobřeží s písečnými plážemi, ale také pro své jeskyně (oblíbenou je například Modrá jeskyně na ostrůvku Biševo), malebné zátoky a architektonické skvosty v historických městech jako je například Rovinj, Plitvice, Dubrovník, Kornati a mnohá další.

IDOS autobusy jsou velice přesné a spolehlivé.

Podnebí v Chorvatsku

Nejlepším obdobím pro Vaši dovolenou 2014 v Chorvatsku je hlavně období od dubna do října, přičemž na jaře je moře v Chorvatsku ještě relativně studené, zato tamní příroda Vám ukáže svou nejkrásnější tvář. Oproti tomu v září bývá moře ještě dost teplé na koupání a teplota vzduchu je ideální pro cestování bez hlavního náporu turistů. Také většina ubytovacích zařízení má do konce měsíce září ještě otevřeno a poskytuje návštěvníkům často lákavé mimosezónní slevy.Cestování po Chorvatsku

Pokud se rozhodnete vydat na dovolenou do Chorvatska letecky, zajišťují letecký provoz s Českou Republikou mnohé letecké společnosti, oproti tomu doprava vlakem je více problematičtější ve vnitrozemí Chorvatska, kde je ještě železniční síť mnohdy zastaralá. Z České Republiky Vás však do této země doveze pohodlný Jadran express. Autobusem je cesta do Chorvatska cenově i časově nejvýhodnější, nezvolíte-li individuální cestu. Vydáte-li se do Chorvatska autem, musíte při jízdě po dálnicích počítat s mýtem a s poplatky. Pokud upřednostníte půjčení auta v Chorvatsku, máte tak možnost ve všech turistických střediscích a městech.

Možnosti ubytování v Chorvatsku

Rozhodnete-li se ubytovat v Chorvatsku v soukromí, můžete narazit na příjemná místa, kde nebudete namačkáni na přeplněných plážích a kde si na své dovolené v roce 2014 užijete dostatek zaslouženého klidu. Na své si přijdou nejen senioři, ale také rodiny s dětmi. Za ubytovací zařízení si můžete zvolit například apartmány, které jsou kategorizovány jako hotely, avšak o něco levnější, přičemž tyto vily, či bungalovy jsou nejčastějším hotelovým typem v Chorvatsku. Co se týče kempů, tak mají v Chorvatsku většinou dobrou úroveň a jsou umístěny v příjemném přírodním prostředí.

Chorvatsko – informace

Chorvatsko je nejoblíbenější destinace českých turistů 2014. Stačí překonat hranici cca 700 kilometrů, která trvá autem přibližně půl dne a ocitnete se v krásné přírodě u čistého moře. Do Chorvatska je možno jet také autokarem – autobusem nebo letět letadlem. Autobus je dobrá volba, pro ty kteří chtějí ušetřit, díky cestě letadlem si však užijete více moře, protože nestrávíte tolik času na cestě. Oblíbené ubytování v Chorvatsku je v soukromí nebo v kempech, ale můžete zkusit třeba také ubytování na lodi. V letním období panuje v Chorvatsku příjemné středomořské klima s teplotami vzduchu kolem 28°C a moře až 26 °C.

Je to země našinci velmi blízká; určitě i díky podobnému, snadno pochopitelnému jazyku, melodické, našemu srdci blízké hudbě a nádherné přírodě. Navzdory rozvoji masové turistiky a výstavbě bohatě vybavených hotelových komplexů a prázdninových resortů neztrácí nic ze své přitažlivosti. Právě naopak, každoročně ji navštíví statisíce turistů, aby objevili další nádherný ostrov, aby se pokochali krásou horských masivů nebo se jednoduše vrátili na místo, které dobře znají a považují ho za svůj druhý domov. Rozsáhlý Istrijský poloostrov je porostlý zelenými olivovými sady i vinicemi a od ostatní země je oddělen mohutným masivem pohoří Učka. Jeho pobřeží lemují nesčetné zálivy se skalnatými a oblázkovými plážemi , které se v létě zaplňují tisíci turistů. Umag, Poreč, Rovinj a Novigrad se pyšní svými moderními hotely a turistickými komplexy; pokud se však budete cítit vším tím komfortem přesyceni, vydejte se do vnitrozemí poloostrova. Objevíte staré vesnice, které si uchovaly tradiční ráz.

Oblasti Kvarneru dominují především ostrovy – Lošinj, Cres, Rab, Pag a Krk, který je s pevninou spojen mostem. Pokrývají ho horské masivy porostlé lesy a najdete zde množství skvělých pláží. Kromě nádherného panorama letoviska Baška se vám určitě vryje do paměti i malebné městečko Vrbnik, zvěčněného na obrazech mnohých umělců. Pobřežní část Kvarneru je lemována známými turistickými středisky Crikvenica, Novi Vinodolski, Selce a Senj. Pokud budete pokračovat dále na jih, dostanete se do národního parku Paklenica, který vlastně Kvarnerskou oblast uzavírá a odděluje od Dalmácie. Dalmácie je místo, které většinu návštěvníků „dostane“ hned při prvním setkání. Nejen svými přírodními krásami a památkami nevyčíslitelné hodnoty, ale i srdečností a otevřeností jejích obyvatel. Říkají, že ten, kdo neumí zpívat a nemá rád víno??, není Chorvat… Od Zadaru přes Šibenik až po Dubrovník je pobřeží protkané starými rybářskými přístavy, kouzelnými zátokami a zálivy, oblázkovými, kamenitými i písčitými plážemi lemovanými azurovým mořem. Nadchne vás malebná silueta menších i větších ostrovů, velkolepost národních parků, vodopádů a klenoty starých míst. To vše podbarvené drsnou krásou pohoří Velebit, Mosor a Biokovo.

Srdcem střední Dalmácie je Split, místo jako stvořené pro romantické procházky, skvělé nákupy a báječné výpravy na okolní ostrovy. Dominantou města je rozsáhlý, 1700 let starý Diokleciánův palác, který se rozprostírá podél Rivy – široké promenády na břehu moře. Uvnitř paláce objevíte nejen dobře zachované stavby, které vás zavedou až do dob římských, ale i nepřeberné množství značkových obchodů, butiků a příjemných kaváren. Jen 25 km jižně od Splitu leží Omiš, město pirátů. Je nejen nesmírně fotogenickým městem s nádherně zachovalým historickým centrem, ale i místem, které celé léto žije kulturním festivalem. K nejpopulárnějším událostem určitě patří vystoupení pěveckých sborů a tzv. Pirátská bitva – koná se každý rok v srpnu. Je zde množství obchodů a obchůdků, kaváren, cukráren a velká tržnice skvěle zásobená ovocem, zeleninou, domácími výrobky a rybami. Na řece Cetině, která se v Omiši vlévá do moře, si můžete vyzkoušet rafting nebo navštívit „Radman Mlinice“ s vynikající restaurací, která – mj. – nabízí i grilované žáby! Sousední Duče je pověstné svými písčitými plážemi, mělkým mořem a tak si ho oblíbili zejména rodiny s dětmi. Najdete zde několik restaurací, plážových barů a kavárniček, kde vám připraví skutečně vynikající kávu, pekárny, malé supermarkety a stánky s ovocem a zeleninou. Chorvatsko rádi navštěvují nejen letní rekreanti, ale i tisíce příznivců potápění a jachtingu. Stále populárnější jsou prodloužené víkendy a relaxační pobyty v kvalitně vybavených istrijských hotelích, cykloturistické zájezdy nebo zájezdy za poznáním zatím méně navštěvovaného vnitrozemí. Potěší nás, pokud se k nim přidáte i vy. Rádi vám při výběru toho správného místa pomůžeme.


Reklama:

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!